Tło
Szlak Kajakowy
Szlak Kajakowy

Spływ Kajakowy

Spływ można rozpocząć w Gryfowie Śląskim lub w Leśnej, poniżej zapory. Przy wysokim stanie wody kajaki można zwodować w Mirsku. Do pływania najlepsze są miesiące wiosenne - koniec marca i kwiecień (konieczność używania pianek ocieplających) oraz miesiąc lipiec, kiedy odnotowuje się tradycyjne opady atmosferyczne, ale jest ciepło.

Kwisa nie jest zbyt trudna do spływu, ale uciążliwa. Kilkanaście razy trzeba przenosić kajak, a przed Osiecznicą nawet przewieść kilka kilometrów. 

Szlak wodny rzeki Kwisy jest bardzo malowniczy i różnorodny. Na rzece znajdują się dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie.

Pełen uroku jest przełom rzeki między Gryfowem Śląskim a Leśną, zniekształcony jednak nieco budową jezior zaporowych. Interesujące są także skaliste kaskady przed Osiecznicą - niestety niespływalne. Prawdziwy relaks rzeka daje dopiero płynąc od Kliczkowa przez Bory Dolnośląskie.

Opracowano na podstawie przewodnika turystycznego "Wędrówki po dolinie rzeki Kwisy", Lubań 2004, wydanego przez Związek Gmin "KWISA"