Jak przygotować się do wyjazdu w Karkonosze jesienią?Wyjazd w góry jesienią to sposób na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu i skorzystanie z możliwości podziwiania krajobrazów w pięknej wielokolorowej scenerii zmieniających barwy liści. Wybór takiej pory roku oznacza zwykle dobrą pogodę oraz jeszcze dość długi dzień pozwalający na odbywanie dalszych wycieczek. Dla wielu osób okres tuż po wakacjach będzie dodatkową zachętą, ponieważ wiąże się ze znacznie mniejszą liczbą turystów, a więc luźniejszymi szlakami, brakiem kolejek w bardziej popularnych miejscach, a często także atrakcyjnymi cenami. Ciekawym miejscem na jesienny wypoczynek może być pięknie położony w Karkonoszach, na skraju Gór Izerskich ośrodek „Leśny Kurort”, zapewniający wysoki komfort pobytu, i dający zarówno możliwość wyciszenia i relaksu, jak i aktywnego spędzania wolnego czasu. Zobaczmy, dlaczego warto odwiedzić te okolice i sprawdźmy, jak przygotować się na jesienne górskie wyprawy.

Atrakcje Gór Izerskich i Karkonoszy

Góry to wymarzone miejsce na wycieczki. Dostępność znakomicie oznakowanych i przygotowanych szlaków zachęca do wypraw zarówno w Góry Izerskie, jak i pobliskie Karkonosze. Przez Gierczyn, w którego okolicach zlokalizowany jest „Leśny Kurort”, przechodzi bardzo ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo zielony szlak, którym można dojść do żółtego lub niebieskiego szlaku na Sępią Górę. Spragnieni dłuższych tras mogą udać się dalej niebieskim szlakiem na Niedźwiednik. Warto zapuścić się także na inne szlaki zarówno polskiej, jak i czeskiej części Gór Izerskich. Piękne widoki i wspaniałe przeżycia gwarantuje wejście na masyw Zielonej Kopy z najwyższym szczytem Gór Izerskich – Wysoką Kopą. Gratką dla turystów będą też Wodospady Černého Potoka, malownicze szczyty Ořešníka czy Frýdlantské cimbuří.

Zaletą Gór Izerskich jest to, że mogą się podobać każdemu, nadając się zarówno dla miłośników bardziej aktywnego wypoczynku, którzy zdecydują się na długie i wyczerpujące wyprawy, jak i dla rodzin z dziećmi czy osób, które wolą spokojne spacery i trasy o małej skali trudności. Ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić, są m.in. schronisko na Hali Izerskiej o niesamowitym klimacie traktowanym dosłownie – to izerski biegun zimna – oraz w przenośni ze względu na panującą w nim atmosferę, a także kopalnia Stanisław, gdzie wciąż prowadzi się wydobycie kwarcu. Wiele atrakcji oferują także okoliczne miejscowości, jak choćby Świeradów-Zdrój z kolejką gondolową na Stóg Izerski oraz swoim typowo uzdrowiskowym charakterem i wieloma pijalniami wód leczniczych.

Lista miejsc, w które warto zawitać w Górach Izerskich, jest dużo dłuższa, jednak w pobliżu znajduje się również wspaniały Karkonoski Park Narodowy z Wodospadem Kamieńczyka, Wodospadem Szklarki, jak również najwyższym szczytem Karkonoszy, czyli chętnie odwiedzaną przez turystów Śnieżką, a także Szrenicą czy Wielkim Szyszakiem. Nie można także ominąć polodowcowych Śnieżnych Kotłów. Przyciągają tu też urokliwe i pełne niesamowitego klimatu schroniska na Hali Szrenickiej czy słynna Samotnia. W Karkonoszach warto też zwiedzić okoliczne zabytki od bardzo dobrze znanej Świątyni Wang, po Zamek Chojnik czy najbardziej chyba sławny Zamek Czocha.

Co warto zabrać ze sobą, idąc w góry?

Góry jesienią oznaczają zawsze feerię barw, wspaniałą przejrzystość powietrza ułatwiającą podziwianie krajobrazów, a często także dość wysokie temperatury utrzymujące się w ciągu dnia i nieznacznie tylko krótszy niż latem dzień. Wybierając się w Karkonosze czy Góry Izerskie, trzeba jednak pamiętać, że jesienna pogoda bywa kapryśna, a jej szybkie zmiany mogą w krótkim czasie oznaczać znaczne ochłodzenie i opady deszczu, a niekiedy nawet śniegu. Każda górska wyprawa powinna więc być starannie zaplanowana, a ekwipunek dopasowany do czasu jej trwania oraz miejsc, w które mamy zamiar się udać.

Najważniejszym wyposażeniem turysty wyruszającego na górskie szlaki są zawsze dobre buty. Warto, żeby miały sztywną podeszwę oraz bieżnik ułatwiający poruszanie się w trudnym terenie i przechodzenie po mokrych i śliskich kamieniach, np. z wytrzymałego vibramu lub podobnego tworzywa. Jesienią z pewnością lepiej będzie wybrać buty nieco wyższe, sięgające za kostkę. Nie tylko uchronią nas przed skręceniem nogi czy podobnymi urazami, ale również zapewnią ciepło w razie niepogody.

Elementem, który powinien się znaleźć w plecaku każdego turysty, będzie kurtka przeciwdeszczowa. Najlepiej, jeśli będzie uszyta z jednej z wodoodpornych, a zarazem oddychających tkanin, np. goretexu. Warto zadbać o to by była możliwie lekka, a po złożeniu nie zajmowała dużo miejsca. Każdy turysta powinien też zabrać ze sobą wygodny polar. Jeśli będzie wiatroszczelny i wyposażony w kaptur, możemy uważać, że jesteśmy gotowi na każde jesienne warunki.

Idąc w góry, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Zarówno Karkonosze, jak i Góry Izerskie mogą okazać się groźne w razie załamania pogody czy zgubienia szlaku. Wyruszając na wycieczkę, trzeba zabrać naładowany telefon, dobrze też mieć ze sobą mapę oraz latarkę. Warto również pamiętać o tym, by zawczasu wprowadzić do książki telefonicznej numer GOPR. W terenie nie zawsze jest dobry zasięg internetu i lepiej nie liczyć ani na korzystanie z mapy dostępnej jedynie w sieci, ani na szukanie w niej potrzebnych informacji.

Wychodząc jesienią w góry, dobrze też będzie wziąć ze sobą coś do picia. Gdy jest już dość chłodno, dobrym pomysłem będzie termos z gorącą herbatą, a w cieplejsze dni woda lub napój izotoniczny. Wiele osób decyduje się też na wzięcie na wędrówkę drobnych przekąsek, które mogą się okazać nieocenione przy dłuższych trasach.


Wróć do bloga