Hotel czy pensjonat? Co wybrać na wakacje?Miejsce, w którym spędzimy wakacje, powinno być wybrane bardzo starannie. Ważne, by okolica umożliwiała oddawanie się naszym ulubionym aktywnościom i zapewniała możliwość spędzania czasu w sposób, jak najbardziej nam odpowiada. Osoby, które cenią ciszę, kontakt z przyrodą i ładne krajobrazy zwykle lepiej będą się czuły w obiektach położonych na uboczu, w pewnej odległości od gwaru popularnych miejscowości turystycznych. Poza lokalizacją warto jednak zwrócić uwagę również na to, na jaki rodzaj zakwaterowania się zdecydujemy. Udając się w atrakcyjne wakacyjnie rejony, zwykle możemy skorzystać z ofert licznych pensjonatów oraz hoteli. Zanim dokonamy rezerwacji noclegu z wyżywieniem, dobrze zorientować się, jakie są między nimi różnice i sprawdzić, czy specyfika obiektu będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Przekonajmy się, jakie są różnice między hotelem a pensjonatem i zobaczmy, czego możemy się w nich spodziewać.

Różnice między pensjonatem a hotelem

W każdej okolicy przyciągającej turystów można znaleźć wiele obiektów noclegowych oferujących różny standard wypoczynku. W wielu atrakcyjnie położonych miejscowościach są zlokalizowane zarówno tanie kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, jak i znacznie lepiej wyposażone pensjonaty czy hotele. Warto pamiętać, że w przypadku noclegów oferowanych prywatnie zakres proponowanych wygód zależy wyłącznie od decyzji właściciela obiektu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku hoteli i pensjonatów.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że nazwy „hotel” i „pensjonat” są zastrzeżone i mogą się nimi posługiwać wyłącznie obiekty spełniające ściśle określone standardy, jeśli chodzi o wyposażenie, poziom obsługi oraz ofertę. Decydując się na rezerwację noclegu w hotelu albo pensjonacie możemy więc być pewni, że będzie on odpowiadał określonym kryteriom.

Podstawową, choć nie zawsze najistotniejszą różnicą między pensjonatem a hotelem jest ich wielkość określana ilością miejsc noclegowych. Pensjonaty to obiekty mniejsze, w których znajduje się przynajmniej 7 pokoi przeznaczonych dla gości. Hotel musi oferować minimum 10 pokoi. Większość pokojów hotelowych powinna być jedno- i dwuosobowa.

Zarówno obiekt hotelowy, jak i pensjonat powinny zapewniać gościom możliwość zjedzenia posiłku na miejscu. W przypadku pensjonatów wymogiem jest oferowanie całodziennego wyżywienia. Jeśli chodzi o hotele, to proponują one gościom bardziej rozbudowaną ofertę gastronomiczną.

Różnice między hotelem a pensjonatem obejmują również zakres proponowanych usług. Pensjonaty ograniczają się zazwyczaj do udostępniania pokoju oraz wydawania posiłków o ustalonej porze. W hotelu można oczekiwać więcej, jeśli chodzi o usługi gastronomiczne. Zwykle w obiektach hotelowych znajduje się również restauracja, bar lub kawiarnia. Bardzo często goście mogą też liczyć na skorzystanie z siłowni, zaplecza sportowo-rekreacyjnego czy skorzystać ze strefy Spa & Wellness.

Jaki obiekt sprawdzi się lepiej w czasie wakacyjnego wypoczynku?

Odpowiedź na pytanie, który z obiektów – pensjonat czy hotel – będzie lepszym miejscem na spędzenie wakacji, zależy w największym stopniu od naszych oczekiwań. Warto pamiętać, że usługi hotelowe będą miały zwykle wyższy standard. Obsługa gości odbywa się tu zazwyczaj według ustalonych wzorów, każdy będzie więc potraktowany na odpowiednim poziomie. Wybierając hotel określonej kategorii mamy więc pewność zarówno tego, jaka będzie powierzchnia pokoju, jak i tego, jakie znajdziemy w nim wyposażenie, a także, na jakie usługi dodatkowe możemy liczyć.

Wybór między pensjonatem a hotelem dotyczy więc decyzji czy bardziej zależy nam na kameralnym charakterze obiektu, czy priorytetem jest komfort i bardziej kompleksowa obsługa. Choć zarówno hotel, jak i pensjonat mogą stwarzać bardzo przyjazne warunki do odpoczynku, to najczęściej atmosfera w hotelu będzie nieco bardziej formalna, w pensjonacie można liczyć na podejście mniej zobowiązujące.


Wróć do bloga