Karkonosze - co warto zobaczyć?Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które do połowy XX wieku nazywane były Górami Olbrzymimi. Są zaklasyfikowane do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a na ich terenie powstał Karkonoski Park Narodowy. Przyjeżdżając tu, można podziwiać dostojne grzbiety górskie, wartkie rzeki, imponujące wodospady, czyste jeziora, rozległe torfowiska, a także bujne lasy mieszane, w których królują sędziwe buki, świerki, wierzby, jarzębiny i brzozy karpackie.

Wybierając się na szlak, możemy podziwiać bogatą florę, a jeśli dopisze nam szczęście, możemy nawet spotkać jednego z rdzennych mieszkańców tych pięknych gór – żbika, rysia, bielika, wydrę, jelenia czy łosia. Niezależnie od wybranej trasy czas spędzony w Karkonoszach będą nam także umilać ptasie śpiewy, gdyż została tu założona w 2002 roku ostoja ptaków IBA. Jeżeli planujesz urlop, przyjedź w te cudowne góry i zatrzymaj się w naszym hotelu, aby móc zachwycić się surowym pięknem górskiej przyrody!

Karkonoskie miejsca godne uwagi:


1. Śnieżka

To najwyższy szczyt Karkonoszy – ma 1602 m n.p.m. To imponujące wniesienie góruje majestatycznie nad Kotliną Jeleniogórską. Przebiega przez nią granica między Polską a Czechami. Jeżeli wejdziecie na ten szczyt przy dobrej pogodzie, będziecie mogli podziwiać zapierający dech w piersiach widok, gdyż przy sprzyjających warunkach pogodowych widoczność przekracza tutaj 200 km! Jest kilka wytyczonych pieszych szlaków prowadzących na szczyt, każdy z nich ma inną długość oraz stopień trudności, więc każdy może wybrać trasę dopasowaną do jego możliwości. Można również wjechać na górę kolejką linową, która jest nieocenioną pomocą dla turystów z problemami zdrowotnymi, a sama jazda dostarcza wielu emocji i pozytywnych doznań. Na górze znajduje się restauracja oraz obserwatorium meteorologiczne zlokalizowane w charakterystycznym budynku przypominającym latający spodek oraz zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku.


2. Karpacz

To piękne miasto było pierwotnie osadą poszukiwaczy złota założoną w XII wieku. Obecnie można zwiedzić w nim wiele pięknych zabytków np.: Karczmę Sądową z 1735 roku, kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, stary dworzec kolejowy z 1925 roku, czy oryginalną świątynię Wang, która stała się symbolem tego miasta. Karpacz jest także doskonałą bazą turystyczną dla wszystkich osób planujących piesze wycieczki po Karkonoszach.


3. Kaplica św. Anny i Dobre Źródło

Spacer do tej kaplicy to okazja do spędzenia przynajmniej dwóch godzin w pięknych okolicznościach natury. To właśnie przy tej kaplicy znaleziono krzemienne siekierki z okresu neolitu. Obok niej znajduje się źródełko krystalicznie czystej wody, której działanie jest pozytywne dla zdrowia. 


4. Wodospad Szklarki

Znajdujący się w Szklarskiej Porębie wodospad Szklarki to jeden z najpiękniejszych wodospadów w naszym kraju. W znajdującym się przy nim schronisku można napić się wyśmienitej kawy i podziwiać kaskadowo spływającą wodę. 


5. Wodospad Kamieńczyka

To największy w Karkonoszach wodospad, który zachwyca wszystkich odwiedzających. Była tu nawet kręcona jedna ze scen do filmu „Opowieści z Narnii”.

 


Wróć do bloga