Boże Narodzenie w górach – idealny czas z rodzinąŚwięta Bożego Narodzenia to szczególny okres, który łączy się z przebywaniem w gronie najbliższych i wspaniałą atmosferą. Tradycyjne sposoby spędzania Świąt dają możliwość przeżycia cudownych chwil, wymagają jednak długich i pracochłonnych przygotowań. Coraz mniej osób może sobie pozwolić na wiele godzin spędzonych na zakupach, w kuchni i na mozolnym sprzątaniu. Praca zawodowa staje się dziś na tyle absorbująca, zwłaszcza w połączeniu z wychowaniem dzieci i obowiązkami domowymi, że na dodatkowe czynności nie wystarcza już energii. Na szczęście nie oznacza to, że Bożego Narodzenia nie można spędzić uroczyście i we wspaniałej atmosferze. Pomysłem, który pozwoli na połączenie tych rodzinnych świąt z niezwykle potrzebnym wypoczynkiem, jest spędzenie Bożego Narodzenia w górach. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, chcących maksymalnie wykorzystać wolne dni. Przekonajmy się, co można zyskać, decydując się na wyjazd w tym okresie.

Dlaczego warto zdecydować się na spędzenie Bożego Narodzenia w górach?

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest dla większości z nas prawdziwie magiczny i daje wytchnienie od intensywnego działania przez cały rok zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. Na niezapomniany klimat wypoczynku i relaksu składa się wiele różnych czynników. W przypadku świątecznego wyjazdu jednym z najważniejszych będzie atrakcyjnie położony ośrodek oraz komfortowe warunki pobytu. Liczy się dobrze wyposażony i ładnie urządzony pokój, możliwość korzystania z ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej, np. siłowni, dobra kuchnia i specjalnie na te wyjątkowe dni przygotowywane potrawy. Ważne są również szczegóły, zwłaszcza atrakcyjne dekoracje świąteczne.

Wybierając ofertę dobrego ośrodka wypoczynkowego, można zyskać okazję do pobytu w stylowym i dobrze przygotowanym obiekcie z profesjonalną obsługą, ale przede wszystkim rozkoszować się pięknem okolicy. Góry zimą dają wiele możliwości aktywnego wypoczynku, ale również rozkoszowania się wspaniałymi widokami. Miłośnicy sportów zimowych decydując się na ofertę „Leśnego Kurortu” w Gierczynie mogą korzystać z możliwości oferowanych przez infrastrukturę narciarską pobliskiego Świeradowa-Zdroju. Do dyspozycji są oświetlone i dobrze przygotowane trasy ze sztucznym dośnieżaniem o różnym stopniu trudności oraz długości zjazdu. Dużą popularnością cieszy się kolejka gondolowa na Stóg Izerski ze świetnie przygotowaną nartostradą. Okolica to również wspaniałe miejsce dla snowboardzistów oraz osób uprawiających narciarstwo biegowe. Warto pamiętać, że znajdujące się nieopodal Jakuszyce to miejsce, w którym odbywa się jedne ze słynniejszych zawodów – Bieg Piastów.

Rodzinnie spędzane w górach Święta Bożego Narodzenia dają możliwość połączenia przebywania z najbliższymi ze zdrową aktywnością sportową. Poza jazdą na nartach okoliczne tereny pozwolą na jazdę na sankach czy zwiedzanie okolicy. Wspaniałe tereny Gór Izerskich i Karkonoszy to również okazja do wspólnych spacerów po licznych szlakach turystycznych – bardziej i mniej wymagających, a także odbywania dłuższych wycieczek. Nie można również zapominać o atrakcjach Karkonoskiego Parku Narodowego dostępnych również w zimie.

Góry Izerskie i Karkonosze w bożonarodzeniowej scenerii

Bożonarodzeniowy wypoczynek w ośrodku „Leśny Kurort” w Gierczynie położonym w Górach Izerskich to okazja do zimowych górskich wypraw w iście bajkowej scenerii. Niedaleko przebiegają atrakcyjne szlaki turystyczne, którymi można wejść na Sępią Górę i Niedźwiednik. Spragnieni górskich widoków mogą wybrać się na Wysoką Kopę czy odwiedzić słynne schronisko na Hali Izerskiej. Nawet jeśli nie uprawiamy narciarstwa, dobrym pomysłem będzie wjechanie kolejką gondolową na Stóg Izerski z piękną panoramą na całą okolicę. Dla lubiących nieco dłuższe wyprawy ciekawe będzie wejście na pobliski Smrk. Warto pamiętać, że wiele atrakcji czeka również po drugiej stronie granicy. Warte odwiedzenia są choćby Wodospady Černého Potoka, a kibice sportów zimowych chętnie odwiedzą położony u podnóża Čertovej Hory Harrachov, gdzie na słynnej mamuciej skoczni rozgrywane są konkursy w lotach narciarskich.

Spędzając święta w „Leśnym Kurorcie”, warto poświęcić nieco czasu na odwiedzenie interesujących miejsc znajdujących się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na uwagę zasługują z pewnością zimowe wyprawy na wspaniałe szczyty – Śnieżkę z niesamowicie wyglądającym budynkiem obserwatorium, Szrenicę oraz Wielki Szyszak. Warto odwiedzić także piękne polodowcowe Śnieżne Kotły. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć prawdziwie bajkowy widok, powinni wybrać się nad Wodospad Szklarki albo Wodospad Kamieńczyka. Bardzo ciekawym przeżyciem jest też wizyta w niezwykle klimatycznych karkonoskich schroniskach – w Samotni czy schronisku na Hali Szrenickiej.

Warto pamiętać, że zimowe wycieczki w góry wymagają dobrego wyposażenia i przygotowania. By uniknąć niespodzianek, warto zadbać o odpowiedni strój i zabranie kilku przydatnych akcesoriów. Zimą trzeba pamiętać, o ciepłym i lekkim ubraniu, najlepiej z materiałów „oddychających”, polaru i goreteksu, co zapewni wysoki komfort termiczny i ochronę przed chłodem. Konieczne będą też rękawiczki i czapka. Nawet na krótszych trasach przydadzą się ułatwiające marsz kijki trekingowe z szerokimi talerzykami. Nieodzowne będą wysokie buty, a na mocno ubitym śniegu lub lodzie sprawdzą się turystyczne raczki, które zapobiegną poślizgnięciu się. Na zimowe wycieczki zawsze trzeba zabierać naładowany telefon i termos z czymś ciepłym do picia.

Święta Bożego Narodzenia spędzone w górach to niezapomniane przeżycie, wiele przyjemnych wspomnień oraz znakomity sposób na „naładowanie akumulatorów”. Wykorzystanie wolnych dni na aktywny wypoczynek, spacery lub zwiedzanie okolicy połączone z pobytem w „Leśnym Kurorcie” to jeden z najlepszych świątecznych prezentów dla całej rodziny.


Wróć do bloga